Nijolė: - Kaip supranti, kas yra mokymasis?
Arūnas: - Žmonių gyvenimas ir elgesys būtų blogesni be mokyklos ir žinių. Mokyklos dėka mes gauname naujų žinių, išmokstame tinkamo elgesio, moralės ir teisės. Kai baigiau mokyklą ir pradėjau dirbti, man pravertė visos įgytos žinios ir įgūdžiai. Prisimenu du geriausius mokytojus – lietuvių kalbos ir teisės, o kiti mokytojai – niekuo ypatingi.
- Kaip manai, ar mokymasis turi pabaigą, ar galima mokytis visą gyvenimą?
- Aš mokiausi 13 metų. Girdintys tuo metu, atrodo, mokydavosi iki 12 klasės.
- Kai kurie žmonės sako, kad galima mokytis visą gyvenimą. Ar sutinki su tuo, o gal galvoji kitaip?
- Aš augau Tarybų Sąjungoje. Tuo metu galvojau apie studijas institute, ne universitete. Mes trise su draugais sugalvojome pabandyti. Vasarą, prieš 12 klasės baigimą, trise nuvykome į KKI – Kūno kultūros institutą, dabartinį LSU. Pabandėme pasikalbėti, ar būtų galimybė mums ten studijuoti. Deja mums pritrūko rekomendacijų iš Lietuvos kurčiųjų draugijos, o jų gavimas būtų užtrukęs, tad atsisakėme šios minties. Todėl baigęs mokyklą, pradėjau dirbti. Nebegalvojau apie ateitį, tiesiog susitelkiau į darbą. Pastebėjau, kad dalies kurčiųjų taip pat nedomina studijos, o tie, kuria baigia studijas – neranda darbo, tad studijos neatneša naudos. Studijuoja pagal mėgstamą specialybę, o vėliau nepriima į darbą. Kai kuriems pavyksta susirasti darbą, bet dirba ne pagal savo specialybę. Pavyzdžiui, moko gestų kalbos, nors studijavo pradinį ugdymą. Tokia kurčiųjų dalia.
- Kaip galvoji, ką žmogus gali mokytis profesinėje mokykloje, jei pasirenka nestudijuoti universitete ar kolegijoje?
- Įdomus pastebėjimas – kai kurie nors mokykloje mokosi prastai, tačiau profesinėje mokykloje jiems sekasi puikiai, tikri auksarankiai. Tampa puikiais staliais, kalviais, dirba automechanikais ir kt. Nors kitose srityse – silpni, tačiau profesionaliai atlieka rankų darbo užduotis. Tai tikrai įdomu. Ne visi pasirenka būti aukštesnės kvalifikacijos specialistais, nes jiems tai būtų per sunku.
- Šiuo metu atsiranda vis naujų šiuolaikinių technologijų, kaip manai, ar verta jomis domėtis? Ar tu pats domiesi ir kodėl?
- Pavyzdžiui, internetas, planšetiniai kompiuteriai? Anksčiau, Tarybų Sąjungoje, nebuvo jokių planšetinių kompiuterių, mobiliųjų telefonų. Girdintys žmonės naudodavosi tik stacionariais telefonais, o ką reikėjo tuo metu daryti kurtiesiems? Jie skaitydavo daug knygų – kaip dabar daug naudojasi internetu. Taip pat žiūrėdavo televizorių, kažkiek suprasdavo, nors ir nebūdavo patogu be titrų. Aš nemėgstu dabar vis naujai atsirandančių technologijų. Jei reikia naudotis jomis, visada paprašau draugų pagalbos, kad pamokytų.
- Ar skaitai daug knygų?
- Aš pats labai mėgstu skaityti. Anksčiau, Tarybų Sąjungoje, daug skaitydavau. Šį pomėgį perėmiau iš savo tėčio, jis turėjo didelę namų biblioteką. Aš vis paimdavau ir vartydavau knygas, tai man buvo tikrai naudinga – plėsdavo mano žodyną. Mokykloje išmokęs naujų sakinių, galėdavau tai pritaikyti, skaitydamas namuose. Taip pat rytais, važiuodamas į darbą, skaitydavau troleibuse, kad 40 minučių kelionė neprailgtų. Troleibusas kratydavosi, nebuvo patogu, bet vis tiek skaitydavau, važiuodamas pirmyn ir atgal iš darbo. Be to, per darbo pertrauką taip pat nenuobodžiaudavau ir skaitydavau. Pavalgydavau pietus ir kiek likdavo laiko, kad ir 15 minučių – per jas skaitydavau knygą. Tačiau dabar šitas mano pomėgis jau išnyko, laiką mieliau skiriu filmų žiūrėjimui, pavyzdžiui per filmai.in. Atsirado ir daugiau visokių pomėgių, tad mečiau knygų skaitymą. Šiais metais, pirmą kartą per ilgą laiką, prisėdau prie knygos. Vykome atostogų prie jūros, tad besidegindamas su saulės akiniais, šiek tiek skaičiau. Aš nemėgstu gulėti ilgai saulėje ir nuobodžiauti, tiesiog stebint praeivius, tad knygos skaitymas man buvo išsigelbėjimas.
- Ar gali pasakyti knygų, kurias skaitydavai anksčiau ir dabar, pavadinimus?
- Anksčiau labai mėgau skaityti romanus, vienas mėgstamiausių – „Grafas Montekristas“, taip pat man patinka žinomo rašytojo Viktoro Hugo knygos. Dabar jau nebeskaitau romanų, vietoj to renkuosi istorinio žanro knygas.
- Kaip galvoji, kodėl kai kurie žmonės nemėgsta skaityti knygų?
- Mano nuomone, pagrindinė problema – silpnai moka lietuvių kalbą, tad negali skaityti. Tačiau jiems neblogai sekasi suprasti televizoriaus subtitrus – susieja juos su vaizdu. Žmonės skirtingi – gabesni gali skaityti knygas.
- Pasakojai, kad baigęs mokyklą, svarstei apie tolimesnį mokslą institute, tačiau to atsisakei. Tačiau pastebėjau, kad lankaisi anglų, lietuvių kalbų būreliuose, domiesi sportu ir kitomis sritimis, tad tavo mokymasis vis tęsiasi. Ar sutinki su tuo?
- Mano nuomone, taip, mokymasis tęsiasi. Tačiau studijuoti universitete, kolegijoje vis nepasiryžtu. Dabar jau ir nebe tas amžius, tad tiek jau to, geriau toliau dirbsiu, galiu rašyti įvairius projektus. Lankiau Joanos vedamą anglų kalbos būrelį, Ievos vedamą lietuvių kalbos būrelį. Tikrai buvo naudinga, nes daug dalykų jau buvau pamiršęs. Dabar ramesnis laikas, niekur nesilankau. Pavyzdžiui, paskaitų klausyti nelabai mėgstu, man labiau patinka grupinis darbas nei tiesiog sėdėti auditorijoje ir žiūrėti į vertėją. Nelabai įsimenu tokios informacijos.
- Kaip manai, kokios pagrindinės kliūtys kurtiesiems siekti tolimesnių mokslų? Kokia tavo pačio patirtis?
Kai matau kurčiųjų rašomas žinutes (SMS), pastebiu, kad jose labai daug klaidų. Nors baigė mokyklą, 12 klasių, vis tiek rašo su klaidomis. Kurtieji dabar vis daugiau kalba apie tai, kad geriau užtenka baigti 10 klasių, nenori tęsti mokslų 11 klasėje. Dabar 12 klasėje tik du-trys mokiniai. Tuo tarpu anksčiau būdavo pilnos klasės, kurtieji ištvermingai baigdavo vidurinę mokyklą. Kai aš augau, man pačiam mokykloje nebuvo sunku. Mokytojai buvo neblogi, tik gestų kalbos nelabai mokėjo. Tiesa, man nelabai patiko, kad nuo manęs nusirašinėdavo kiti mokiniai. Visi konkuruodavo tarpusavyje, kas atsisės šalia manęs per pamoką, kad galėtų nusirašyti, o aš iš mandagumo ir leisdavau. Kai mokyklą baigiau, neblogai mokėjau rašyti, iki šiol galiu laisvai susirašinėti mokyklos dėka. Taip pat jei reikia galiu ir gestikuliuoti, bendraudamas su girdinčiais. Darbe bendrauju, susirašinėdamas, vertėjo man nereikia. Aišku, susirašinėjant, bendravimas yra trumpas ir nekokybiškas, su vertėju jis būtų aiškesnis.